Τσέλσι – Τότεναμ 2-0 : Βλέπει τελικό… (hls)

Η Τσέλσι νίκησε εύκολα την Τότεναμ με 2-0 στο Στάμφορντ Μπριτζ στο πρώτο ματς των δυο ομάδων για τα ημιτελικά του Carabao Cup. Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις τελικές να είναι 11 για την Τσέλσι και… 0 για την Τότεναμ.

Αυτό τα λέει όλα.

Η Τσέλσι μόλις στο 5ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας για να κλέψει μπάλα ψηλά και να σκοράρει με τον Χάβερτς ενώ στο 34ο λεπτό δεν χρειάστηκε να εκμεταλλευτεί κάτι γιατί οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόνοι τους.

Σε φάουλ του Ζιγές ο Ταγκανγκα με κεφαλιά πέτυχε τον συμπαίκτη του Ντέιβις και η μπάλα κατέληξε ξανά στα διχτυα του Λορίς.

Η Τότεναμ άλλαξε σχήμα στο δεύτερο ημίχρονο. Πήγε σε 4/2/3/1 και ισορρόπησε το ματς. Έκανε τις πρώτες τελικές της στο παιχνίδι με Κέιν (50′) και Ντομπελέ (58′). Η Τσέλσι είχε την μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ στο 66ο λεπτό αλλά ο Βέρνερ δεν κατάφερε να νικήσει τον Λορίς.

Η μεγάλη ευκαιρία της Τοτεναμ ήρθε στο 88ο αλλά ο Λο Τσέλσο δεν κατάφερε να νικήσει τον Κέπα.

Η Τσέλσι πήρε σπουδαίο προβάδισμα πρόκρισης. Το δεύτερο ματς σε μια εβδομάδα.

Τσέλσι (4/2/3/1) : Κέπα – Αθπιλικουέτα (90′ Βέιλ), Ρούντιγκερ, Σαρ, Αλόνσο – Σαούλ (73′ Λόφτους-Τσικ), Ζορζίνιο – Ζιγές (79′ Πούλισιτς), Μάουντ (73′ Κόβατσιτς), Χάβερτς (46′ Βέρνερ) – Λουκάκου

Τότεναμ (3/4/3) : Λορίς – Ταγκάνγκα, Σάντσες, Ντέιβις – Έμερσον, Χόιμπιεργκ, Σκιπ (73′ Γουινκς), Ντόχερτι (46′ Ντομπελέ) – Μόουρα (80′ Χιλ), Σον (80′ Λο Τσέλσο), Κέιν