Αρσεναλ – Λιντς 2-0: Δε δυσκολεύθηκε να προκριθεί στα προημιτελικά (hls)

Η Άρσεναλ προκρίθηκε στα προημιτελικά του Καραμπάο Καπ, επικρατώντας με σκορ 2-0 της Λιντς, σε ματς που η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα δεν έδειξε απειλητική παρά μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Τα επτά γκολ σε οκτώ ματς στο Λιγκ Καπ έφτασε ο Έντι Ενκέτια

Ήταν η Άρσεναλ εκείνη που έδειξε περισσότερο δραστήρια στην αρχή του ματς κρατώντας τη μπάλα στην κατοχή της και παράλληλα τη Λιντς χαμηλά στο γήπεδο. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους δεν άργησε να έρθει, καθώς ο Κολάσινατς απείλησε τον Μελιέ με σουτ εντός περιοχής το οποίο όμως εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Όσο περνούσε η ώρα τόσο ισορροπούσε και την κατάσταση η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα, ο οποίος δεν είχε νίκη στις πρώτες τρεις συναντήσεις του με τους Λονδρέζους στην Αγγλία. Μάλιστα η Λιντς είχε τη δική της καλή στιγμή με τον Χάρισον στο 26ο λεπτό η οποία σταμάτησε στην επέμβαση του Λένο.

Στο δεύτερο μέρος ένας τραυματισμός του Μπεν Γουάιτ έφερε στο γήπεδο τον Καλούμ Τσέιμπερς στο 55ο λεπτό και δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στην πρώτη του επαφή ο στόπερ της Άρσεναλ άνοιξε το σκορ. Στο 69ο λεπτό ο Έντουαρντ Ενκέτια εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Λίαμ Κούπερ κι έκανε το 2-0 έχοντας όμως “τύχη βουνό” στο πλασέ που έκανε προ κενής εστίας…