Μάντσεστερ Σίτι-Τότεναμ 1-0: Κυρίαρχη του Carabao Cup (hls)

Η Μάντσεστερ Σίτι, νίκησε με 1-0 στο «Γουέμπλεϊ» την Τότεναμ και κατέκτησε το Carabao Cup.

Το χρυσό γκολ σημείωσε στο 82ο λεπτό με κεφαλιά ο Λαπόρτ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόϊνε.

Αυτός ήταν ο 8ος τίτλος για την Σίτι και 4ος συνεχόμενος, η οποία έπιασε την Λίβερπουλ σε αριθμό κατακτήσεων.

Συνάμα ήταν το 20ο μεγάλο τρόπαιο για την Σίτι η οποία είναι 4η πια στο Νησί πίσω από Λίβερπουλ, Γιουνάϊτεντ και Άρσεναλ.

Η ομάδα του Μάντσεστερ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα, είχε την κτοχή και σωρεία ευκαιριών προκειμένου να σημειώσει πολλά γκολ.

Και δοκάρι στο 26ο λεπτό σε σουτ του Φόντεν και τον Στέρλινγκ να χάνει ουκ ολίγες ευκαιρίες για να σκοράρει.

Η Τότεναμ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο σε όλα το ματς και ουσιαστικά είχε μόλις ένα καλό σουτ του Λο Σέλσο στο 47’ το οποίο απέκρουσε ο Στέφεν.