Kροατία: Κυπελλούχος η Ντίναμο Ζάγκρεμπ

Η Ντίναμο Ζάγκρεμπ κέρδισε τη Ριέκα με 3-1 εκτός έδρας, στον επαναληπτικό τελικό του Κυπέλλου Κροατίας και κατέκτησε το τρόπαιο, μετά το 0-0 στο πρώτο παιχνίδι.

Αυτό ήταν το 17ο Κύπελλο στην Ιστορία της Ντίναμο και πρώτο μετά το 2021 και δύο σερί κατακτήσεις της Χάιντουκ. Η ομάδα του Σεργκέι Γιακίροβιτς ήταν ανώτερη σ’ όλο το ματς κι έβαλες τις βάσεις για τη νίκη της και την κατάκτηση του τροπαίου απ’ το πρώτο ημίχρονο.

Στο 28’ ο Σούσιτς έπειτα από ασίστ του Χότζα άνοιξε το σκορ, ενώ στο 42’ ο Μπατούρινα ξανά από ασίστ του Χότζα διαμόρφωσε το 2-0. Στο 40’ ο Πέτκοβιτς είχε κεφαλιά στο δεξί δοκάρι για την ομάδα του Ζάγκρεμπ η οποία έκανε… διαχείριση του προβαδίσματός της στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε και στο τρίτο τέρμα στο 82’ με τον Μπουλάτ.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Φρουκ στο 90’+2, σημειώνοντας το γκολ της τιμής για τη Ριέκα.