ΠΑΣ Γιάννινα – Θέσπρωτος 4-1: Περέα και Ζώνιος “έκλεψαν” τις εντυπώσεις

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε με 4-1 επί του Θεσπρωτού, με κορυφαίους Περέα και Ζώνιο, με τον "Άγιαξ της Ηπείρου να σημειώνει την πρώτη νίκη στα φιλικά.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα του Ηρακλή Μεταξά επικράτησε με 4-1 επί του Θεσπρωτού, στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης στο ΠΕΑΚΙ.

Ο Έλληνας προπονητής είχε αρκετές απουσίες, όμως αυτό δεν φάνηκε να επηρεάζει την απόδοση των ποδοσφαιριστών του. Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ο Περέα, ο οποίος σημείωσε ένα γκολ και δύο ασίστ, αλλά και ο Ζώνιος με δύο τέρματα. Μπρένερ και Κόντε σε καλό φεγγάρι με τον δεύτερο να σκοράρει και εκείνος με τη σειρά του.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ζώνιο από κοντά και τον Περέα να μοιράζει την πρώτη του ασίστ στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 21′ με τον Σαραντίδη.

Στο 32ο λεπτό οι πρωταγωνιστές του πρώτου γκολ “χτύπησαν” ξανά. Ο Περέα με ατομική προσπάθεια πέρασε στον Ζώνιο και εκείνος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον ΠΑΣ Γιάννινα σημειώνοντας το 2-1.

Ύστερα από εννιά λεπτά ήταν η σειρά του Κόντε, ο ποδοσφαιριστής με κεφαλιά έκανε το 3-1, μετά την σέντρα του Μπρένερ. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Περέα στο 51′.