Κίελο-Μπάγερν 2-2 (6-5 π.): Το Κίελο έγραψε ιστορία (HLS)

Το Κίελο έγραψε ποδοσφαιρική ιστορία καθώς απέκλεισε την Μπάγερν Μονάχου στον 2ο γύρο του Κυπέλλου, νικώντας με 6-5 στα πέναλτι (2-2 κ.α.).

Μια επική πρόκριση με τον Ελληνικής καταγωγής τερματοφύλακα, Ιωάννη Γκέλιο, ν’ αποκρούει το πέναλτι του Ισπανού Ρόκα (έκτο στην σειρά) και στην συνέχεια ο Μπάρτελς να ευστοχεί στο δικό του για να ξεκινήσει μια φρενίτιδα πανηγυρισμών των γηπεδούχων μέσα σε χιονοθύελλα.

Το Κίελο αμύνθηκε σωστά, έπαιξε το παιχνίδι των αντεπιθέσεων και «τιμώρησε» την Μπάγερν που δεν τελείωσε το ματς ούτε όταν προηγήθηκε με 1-0 ούτε όταν πήγε στο 2-1, ούσα φλύαρη και κενή στην τελική προσπάθεια.

Η Μπάγερν προηγήθηκε με 1-0 στο 14’ με γκολ του Γκνάμπρι που κακώς μέτρησε μιας και ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάϊντ στην κεφαλιά πάσα του Μίλερ.
Το Κίελο κατάφερε να ισοφαρίσει στο 37’ όταν μετά από βαθιά μπαλιά του Ντεμ, ο Μπάρτελς έφυγε στην κόντρα και από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Νόϊερ.

Στην επανάληψη στο 48’ ο Λιρόϊ Σανέ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Γκέλιο για το 1-2.
Το Κίελο όμως σόκαρε την Μπάγερν στο τελευταίο δευτερόλεπτο, όταν μετά από σέντρα του Ρίσε, ο Βαλ με τον…ώμο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Τίποτε δεν άλλαξε στην παράταση με τον αγώνα να πηγαίνει στα πέναλτι και το Κίελο να γράφει ιστορία.