Λεβερκούζεν – Μπάγερν Μ. 2-4 : Και τώρα… treble (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου κατέκτησε το εικοστό κύπελλο Γερμανίας στην ιστορία της επικρατώντας της Λεβερκούζεν με 4-2 και έκανε το νταμπλ. Επόμενος στόχος το Champions League.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του όγδοου συνεχόμενου πρωταθλήματος, η Μπάγερν μπήκε στο γήπεδο για να τελειώσει γρήγορα τον τελικό με την άπειρη Λεβερκούζεν.

Οι εντυπωσιακοί Βαυαροί του Χάνζι Φλικ έφτιαξαν τέσσερις φάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά δεν σκόραραν. Πήραν προβάδισμα όμως με εκτέλεση φάουλ του Άλαμπα (16′) και δεν άργησαν να βρουν και δεύτερο γκολ αυτή την φορά με τον Γκνάμπρι (24′).

Η Λεβερκούζεν ρίσκαρε με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου. Έβαλε έναν παίκτη παραπάνω στην επίθεση και ήταν απειλητική αλλά από ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Χραντέτσκι δέχτηκε και τρίτο γκολ από τον Λεβαντόβσκι (59′).

Η αντίδραση ήταν άμεση καθώς με κεφαλιά του Σβεν Μπέντερ (63′) η Λεβερκούζεν μείωσε. Το ματς άνοιξε, ευκαιρίες είχαν και οι δύο ομάδες και οι πιο ποιοτικοί Βαυαροί τελικά κλείδωσαν τη νίκη με τον Λεβαντόβσκι (89′).

Η Λεβερκούζεν στις καθυστερήσεις κέρδισε πέναλτι με το οποίο ο Χάφερτς έγραψε το τελικό 4-2

Η Μπάγερν κατέκτησε το εικοστό κύπελλο Γερμανίας και τώρα έχει στόχο την κατάκτηση του Champions League και το treble.