Στην παρατάση ήρθε η πρόκριση για την Μπάγερν

Ζορίστηκε αλλά έστω και στην παράταση τα κατάφερε η Μπάγερν Μονάχου και νίκησε την Χέρτα με 3-2 για να προκριθεί στους “8” του Κυπέλλου Γερμανίας.

Οι Βερολινέζοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης με το γκολ του Μίτελσταντ έπειτα από ασίστ του Καλού.

Η απάντηση της Μπάγερν όμως ήταν άμεση και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκνάμπρι ισοφάρισε σε 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Μετά από τέσσερα λεπτά στο Β’ ημίχρονο, ο Χάμες Ροντρίγκες τροφοδότησε τον Γκνάμπρι, ο οποίος έβαλε μπροστά στο σκορ τους Βαυαρούς.

Ο Ντάρνταϊ στο 64′ έβγαλε τον Ιμπίσεβιτς και έβαλε τον Σέλκε για να ισοφαρίσει αυτός μετά από μόλις τρία λεπτά στον αγωνιστικό χώρο.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση εκεί όπου μια αδράνει της άμυνας των γηπεδούχων έφερε ένα “φθηνό” γκολ από τον Κομάν στο 98′ και η πρόκριση κατέληξε στην ομάδα του Κόβατς, που είναι και το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Χέρτα: Γιαρστάιν, Πλάτενχαρντ, Ρεκίκ, Σταρκ, Μίτελσταντ, Καλού (82′ Κλίντερ), Σκιέλμπρεντ (103′ Λουστενμπέργκερ), Λάσαρο, Ντούντα, Γκρούγιτς, Ιμπίσεβιτς (64′ Σέλκε).

Μπάγερν: Ουλράιχ, Χούμελς, Αλάμπα, Σούλε, Κίμιχ, Χάμες, Τιάγκο, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι (89′ Ριμπερί), Κομάν, Λεβαντόφσκι.