Μπραουνσβάϊκ-Αμβούργο 1-2: Στο δεύτερο γύρο του Κυπέλλου με Γκλάτζελ (hls)

Το Αμβούργο νίκησε με 2-1 την Μπραουνβάϊκ στην «ΆΪντραχτ Αρίνα» και προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του γερμανικού Κυπέλλου.

Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός, με ωραίο ρυθμό και δυνατές μονομαχίες,. Με τις δύο ομάδες να μοιράζονται να λεπτά κατοχής και υπεροχής.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και κατάφεραν να προηγηθούν στο 29’ με ωραίο σουτ του Γκιαμερά.
Στην συνέχεια όμως η κατάσταση άλλαξε με τους γηπεδούχους ν’ αναζητούν την ισοφάριση και τελικά να τα καταφέρνουν στο 44’ όταν μετά από γρήγορη εκτέλεση πλαγίου από τον Χένινγκ, ο Μίλερ σέρβιρε στον Ίλχορστ που από κοντά δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 1-1.
Στην επανάληψη και πάλι το Αμβούργο μπήκε δυνατά και έχασε ευκαιρίες με σουτ των Γιατά και Γκλάτζελ στο 50’ και το 54’.
Κατάφερε να σημειώσει το 1-2 στο 68’ όταν μετά από κόρνερ του Λέιμπολντ και αδράνεια της άμυνας, ο Γκλάτζελ με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Στην συνέχεια η Μπράουνσβάϊκ πίεσε, αλλά χωρίς να καταφέρει να ισοφαρίσει εκ νέου.
Με τους γηπεδούχους αγωνίστηκε και ο Ελληνικής καταγωγής μεσοαμυντικός Γιάννης Νικολάου.