Μόναχο 1860-Ντάρμσταντ 1-1 (5-4 πεν.): Με απόλυτη ευστοχία στην επόμενη φάση του κυπέλλου (hls)

Η Μόναχο 1860, που πλέον παίζει στην 3η κατηγορία του γερμανικού ποδοσφαίρου, απέκλεισε 5-4 στα πέναλτι την υψηλότερης κατηγορίας Ντάρμσταντ, μετά από ισόπαλο 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Γεμάτο ήταν το πρώτο ημίχρονο παρά το γεγονός πως οι 2 ομάδες δε βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Λεξ έχασε τετ α τετ για τους γηπεδούχους στο 6′, με την κεφαλιά του Μπάντερ να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Χίλερ στο 17′.

Η Ντάρμσταντ είχε δοκάρι με τον Φάιφερ στο 22′ και στο 44′ το ίδιο έκανε και ο Σάλγκερ για την Μόναχο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 75′ με τον Στάινχαρτ να εκμεταλλεύεται τις κόντρες και να νικά τον Σούχεν. 5 λεπτά αργότερα όμως ο Φάιφερ έγραψε με εξαιρετική προσπάθεια το τελικό 1-1.

Οι συγκινήσεις έλειψαν από την παράταση με τους 2 αντιπάλους να λύνουν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Αρκούσε το πρώτο άστοχο από τον Πάτρικ Φάιφερ για να φέρει τη νίκη για την Μόναχο 1860, που ευστόχησε σε όλα τα δικά της, για το τελικό 5-4 και την πρόκριση στην επόμενη φάση.