Υπερπρωταθλητής Κύπρου ο Απόλλων Λεμεσού πριν τον Ολυμπιακό!

Ο Απόλλων Λεμεσού επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας Λευκωσίας στον τελικό του Σούπερ Καπ Κύπρου και πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της σεζόν λίγο πριν την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό για τα πλέι οφ του Europa League.

Ο Απόλλων Λεμεσού χρειάστηκε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για να νικήσει με 2-0 την Ομόνοια Λευκωσίας στο τελικό του Σούπερ Καπ Κύπρου.

O αντίπαλος του Ολυμπιακού άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Νταμπό. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο τερματοφύλακας του “τριφυλλιού” Φαμπιάνο έπιασε το πέναλτι του Ψύχα, το οποίο κέρδισε ο Μαυρίας. Ο Βα στο 73ο λεπτό διαμόρφωσε το 2-0 για τον Απόλλωνα Λεμεσού. Η Ομόνοια είχε δύο δοκάρια με Μπέζους και Γιάνγκα αλλά δεν ευτύχισε σε γκολ προκειμένου να διεκδικήσει τον τίτλο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Απόλλων Λεμεσού κατέκτησε το 5ο Σούπερ Καπ με υπηρεσιακό προπονητή στο πάγκο, ενώ αναμένεται η έλευση του Νταβίντ Καταλά.