Απόλλων Λεμεσού: Πρωταθλητής Κύπρου ύστερα από 16 χρόνια! (pics)

Ο Απόλλων Λεμεσού επικράτησε με 4-1 του Άρη και στέφθηκε πρωταθλητής μια στροφή πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος Κύπρου.

Μεγάλη νίκη με 4-1 για τον Απόλλωνα Λεμεσού, κόντρα στον Άρη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για τα playoffs του κυπριακού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τέσσερα γκολ με τους Σπόλιαριτς, Ντιγκινί, Χάμπος στο πρώτο ημίχρονο και το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πίττας στο 82ο λεπτό. Το μοναδικό γκολ του Άρη επιτεύχθει με αυτογκόλ του Χαμάς. Το επόμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ Λάρνακας είναι την Κυριακή (22/05) στο “Τσιρείο Στάδιο”. Ο Απόλλων Λεμεσού είναι στην κορυφή με 58 βαθμούς και έχει εξασφαλίσει μαθηματικά το πρωτάθλημα ύστερα από 16 χρόνια, αντίθετα ο Άρης είναι στους 47 και στην πέμπτη θέση χωρίς ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Θυμίζουμε ότι στους “γαλάζιους” αγωνίζονται οι Χάρης Μαυρίας, Χρήστος Αλμπάνης και Τάσος Αυλωνίτης.