Λιόν-Σοσό 5-2: Άνετα και ωραία στους «16» (hls)

Η Λιόν επικράτησε της Σοσό με 5-2 στο «Γκρουπαμά» και πέρασε στους «16» του Coupe de France.

Αν και με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, οι «Λιονέ» δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να πάρουν τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση.
Μπήκαν δυνατά στο ματς και σημείωσαν δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών.

Το 1-0 στο 8’ όταν μετά από κόρνερ του Κορνέ ο Μπενλαμρί με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ζανίν.
Το 2-0 στο 10’ όταν μετά από σέντρα του Ντε Σίλιο, ο Μαξ Κορνέ με ωραίο βολέ νίκησε ξανά τον τερματοφύλακα της Σοσό.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 41’ σε 2-1 όταν μετά από ωραία πάσα του Σουμαρέ, ο Μπεντιά (είχε περάσει ως αλλαγή στην θέση του τραυματία Αμπρί), πλάσαρε ιδανικά τον Πόλεσμπεργκ.

Μέσα σε τρία λεπτά, ήρθε η απάντηση της Λυών, όταν ο Αουάρ βρήκε στην περιοχή τον Τσερκί κι αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 3-1.

Στην επανάληψη η Λιόν είχε δοκάρι στο 47’ με σουτ του Κορνέ μετά από πάσα του Πακετά.
Στο 55’ με γκολ καρμπόν, πάσα Σουμαρέ και πλασέ Πακετά, η Σοσό έκανε το 3-2.

Η Λιόν όμως δεν είχε διάθεση για περιπέτειες κι έτσι στο 77’ μετά από κόρνερ του Τσερκί ο Ντεναγιέρ με κεφαλιά έκανε το 4-2.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 87’ ο Τσερκί, όταν μετά από πάσα του Σλιμανί με ωραίο σουτ έγραψε το τελικό 5-2.