Πρόκριση στα προημιτελικά για τη Μαρσέιγ (video)

Η παράδοση «μίλησε» στο Στάδιο «Βελοντρόμ», με την Μαρσέιγ να παίρνει το 7ο εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας. Η ομάδα του Βίλας Μπόας, επικράτησε 3-1 της Στρασμπούρ, πετυχαίνοντας την 4η νίκη στα 6 τελευταία ματς απέναντι στους Αλσατούς.

Η Μαρσέιγ, χωρίς να πιέσει ιδιαίτερα την καλά οργανωμένη άμυνα της Στρασμπούρ, κατάφερε να προηγηθεί 2-0 στο πρώτο 45λεπτο. Στο 32΄πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ ο Μπούνα Σαρ. Πήρε τη μπάλα λίγο κάτω από τη σέντρα, πέρασε όποιον αντίπαλο βρήκε μπροστά του και πλάσαρε άψογα τον Καμαρά. Στο 42΄ο Καρόλ στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, χρησιμοποίησε το χέρι του και ο Ντιμίτρι Παγέτ ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, γράφοντας το 2-0.

Στο 2ο ημίχρονο η Μαρσέιγ είχε την ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς, αλλά ο Ρονζιέ αστόχησε από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή στο 54ο λπετό. Πέντε λεπτά αργότερα, η Στρασμπούρ μείωσε με κοντινό σουτ του Κορνιέ, πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η αποβολή του Εντούρ με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ακέ, έδωσε την ευκαιρία στη Μαρσέιγ σε μία κόντρα επίθεση, να πετύχει και 3ο γκολ με τον Νεαρό Καμαρά. Την Πέμτη το βράδυ κρίνεται το τελευταίο εισιτήριο, στην αναμέτρηση της Νις με τη Λιόν.