Πήρε και το δεύτερο η Γιούβε

Η Γιουβέντους νίκησε με 2-1 τη Λάτσιο στο τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας και πλέον στοχεύει στο τρεμπλ...

Η Γιουβέντους νίκησε με 2-1 τη Λάτσιο στο Κύπελλο και πλέον στοχεύει στο τρεμπλ. Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ σχεδόν από τα αποδυτήρια, η ομάδα του Αλέγκρι αντέδρασε γρήγορα και έφτασε στην ανατροπή του σκορ στην παράταση.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Η Λάτσιο μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο τέταρτο λεπτό πήρε το προβάδισμα με τέρμα που σημείωσε ο Ράντου. Η “Γηραιά Κυρία” χρειάστηκε επτά λεπτά για να… αποκαταστήσει την ισορροπία. Συγκεκριμένα στο 11′ ο Κιελίνι στο καλύτερο, ίσως, γκολ της καριέρας του έφερε το ματς στα ίσα. Ο διεθνής αμυντικός με ανάποδο ψαλίδι από τη γραμμή της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-1.

Τη νίκη και το τρόπαιο στη Γιουβέντους, χάρισε ο Μάτρι στο έβδομο λεπτό της παράτασης. Η Λάτσιο δεν είχε απάντηση και έτσι το σύνολο του Αλέγκρι πανηγύρισε και το δεύτερο εγχώριο τίτλο του στη φετινή σεζόν.