Για τον Κόμπι, πέρασε η Μίλαν στην παράταση

Η Μίλαν νίκησε στην παράταση (4-2, κ.α 2-2) την Τορίνο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ιταλίας.

Ο Μποναβεντούρα άνοιξε το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό μετά την αίσιστ από τον Ρέμπιτς. Στο 34ο λεπτό ο Βραζιλιάνος Μπρέμερ ισοφάρισε για την Τορίνο μετά από συνεργασία με τον Βέρντι και στο δεύτερο ημίχρονο ο ίδιος ποδοσφαιριστής έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (1-2, 71′). O Στέφανο Πιόλι έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Τσαλχάνογλου και ο Τούρκος ισοφάρισε στις καθυστερήσεις για να στείλει το παχνίδι στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο ο Τσαλχάνογλου χτύπησε ξανά (106′) δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους και ο Ιμπραχίμοβιτς που επίσης είχε περάσει αλλαγή (65΄) διαμόρφωσε το τελικό 4-2 στο 108ο λεπτό και έστειλε την Μίλαν στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την Γιουβέντους. Σήμερα (29/1) η Ίντερ υποδέχεται την Φιορεντίνα (21.45) στον δεύτερο ημιτελικό με τον νικητή να παίζει κόντρα στη Νάπολι.

Πριν από τον αγώνα ο σύλλογος τίμησε την μνήμη του Κόμπι Μπράϊαντ, οι ποδοσφαιριστές φόρεσαν μαύρα περιβραχιόνια, ενώ αρκετοί φίλοι της ομάδας φόρεσαν φανέλες των Λέικερς.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Κιάιερ, Κόντι, Ρομανιόλι, Ερνάντεζ, Μποναβεντούρα (76′ Λεάο), Καστιγέχο, Κρούνιτς (82’Τσαλχάνογλου), Μπενασέρ, Ρέμπιτς, Πιόντεκ (65′ Ιμπραχίμοβιτς)

Τορίνο:Σίριγου, Ντε Σιλβέστρι, Ν’Κουλού, Ίτσο, Άινα, Μπρέμερ, Ρινκόν, Λούκιτς, Βέρντι, Μπελότι, Μπερενκέρ