Σπέτσια – Λέτσε 0-2: Ραντεβού με τη Ρόμα (hls)

Η Λέτσε είναι η μοναδική ομάδα από τη Serie B που συνεχίζει τους '16' του κυπέλλου Ιταλίας μετά το 'διπλό' στη Λιγκούρια κόντρα στη Σπέτσια.

Πρωταγωνιστές οι δύο τερματοφύλακες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Μπλέβε σταμάτησε την κεφαλιά του Στρέλετς στην κορυφαία στιγμή της Σπέτσια στο πρώτο ημίχρονο, ο Ζουτ σταμάτησε τον Λιστκόφσκι με σπουδαία επέμβαση στην κορυφαία στιγμή της Λέτσε. Το γκολ ήρθε στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Πολωνό, Μάρτσιν Λιστκόφσκι, να κερδίζει με το κεφάλι τον Ολλανδό τερματοφύλακα της Σπέτσια μετά από εξαιρετική σέντρα του Μπαρέκα (0-1, 43ο λεπτό).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λέτσε σκόραρε νωρίς με τον Αρτούρο Καλαμπρέζε που πήρε την αίστ από τον Πάμπλο Ροντρίγκεθ (0-2, 55ο λεπτό). Φτωχό σε φάσεις το δεύτερο μέρος, η Σπέτσια έχασε μια και μοναδική ευκαιρία για να ξαναμπεί στο ματς με τον Στρέλετς να μην μπορεί να νικήσει τον Μπλέβε (64′).