Παλμέιρας: Στο θρόνο και οι γυναίκες

Η Παλμέιρας κέρδισε τον πρώτο της τίτλο στο Copa Libertadores γυναικών, νικώντας με 4-1 την Μπόκα Τζούνιορς στο στάδιο Casa Blanca στο Κίτο του Ισημερινού.

Η Άρι Μπόρτζες άνοιξε το σκορ για τις Βραζιλιάνες στο πέμπτο λεπτό αλλά η Μπρίσα Πριόρι ισοφάρισε οκτώ λεπτά αργότερα. Η Παλμέιρας έλεγξε το ματς μετά την ανάπαυλα και σκόραρε με τις Μπιάνκα (48ο), Πολιάνα (57ο) και Μπία Ζανεράτο (88ο λεπτό). Η Παλμέιρας κέρδισε και τους έξι αγώνες της στη διοργάνωση. Η ομάδα του Σάο Πάολο σημείωσε 19 γκολ και δέχθηκε μόνο τρία.

Οι ομάδες της Βραζιλίας έχουν κερδίσει 11 από τις 14 διοργανώσεις του γυναικείου Copa Libertadores. Κορίνθιανς και Σάο Χοσέ το έχουν κατακτήσει τρεις φορές και οι Φερροβιάρια και Σάντος από δύο. Δύο βραζιλιάνικες ομάδες θα παίξουν αγωνιστούν το βράδυ για τον τίτλο του Copa Libertadores των ανδρών, επίσης στον Ισημερινό. Η Φλαμένγκο και το αουτσάιντερ Αθλέτικο Παραναένσε  θα λάβουν μέρος στον τρίτο συνεχόμενο τελικό με βραζιλιάνικες ομάδες.