Πέρασε η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έστω και δύσκολα κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, χάρη στην εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 με την Αθλέτικ στο Μπιλμπάο.

Η Μπαρτσελόνα έστω και δύσκολα κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας. Ο Αμπιντάλ στο 75′ άνοιξε το σκορ για τους  “μπλαουγκράνα”, ενώ ο Γιορέντε δέκα λεπτά αργότερα ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Ωστόσο, το εκτός έδρας τέρμα που πέτυχαν οι πρωταθλητές Ισπανίας ήταν αυτό που τους χάρισε το εισιτήριο για τους “8” του θεσμού.

Η Λα Κορούνια από την κόλαση βρέθηκε στο παράδεισο. Η Κόρντομπα προηγήθηκε στο 86′ με τον Αρτεάγκα, αλλά η Ντεπορτίβο στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης ισοφάρισε με πέναλτι του Αντριαν σε 1-1 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Ο ίδιος παίκτης στο έξτρα μισάωρο “χτύπησε” άλλες δύο φορές και έστειλε την ομάδα του στα προημιτελικά.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Σεβίλλη δεν είχε πρόβλημα να επιβληθεί εκτός έδρας της Μάλαγα με 3-0. Ρόμαρικ, Περότι και Λουίς Φαμπιάνο τα τέρματα των νικητών.