Έκανε το… λάθος η Μάλαγα

Η Μάλαγα προηγήθηκε με 2-0 στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου», αλλά δέκα λεπτά ήταν αρκετά στη Ρεάλ για να φτάσει στην ανατροπή. Η «βασίλισσα» επικράτησε με 3-2 της ομάδας του Μανουέλ Πελεγρίνι και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» τη Μαδρίτη στο 10′ με τον Σάντσεθ να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά, ενώ στο 29′ ο Ντεμικέλις με τον ίδιο τρόπο διπλασίασε τα τέρματα της Μάλαγα. Το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που βρήκε τους φίλους της Ρεάλ να αποδοκιμάζουν τους ποδοσφαιριστές της ομάδας τους.

Στο 60′ αντίθετα, οι οπαδοί των «μερένχες» αποθέωσαν τον αντίπαλο Ρουντ  Φαν Νίστελροϊ, ο οποίος έγινε αλλαγή. Πιθανότατα ούτε αυτοί, ούτε ο ίδιος ο Ολλανδός πρώην επιθετικός της Ρεάλ, περίμεναν ότι οι γηπεδούχοι θα έφταναν τόσο εύκολα στην ανατροπή.

Ο Κεντίρα μείωσε στο 69′ με σουτ από θέση δεξιά στην περιοχή, ενώ στην επόμενη φάση ο Ιγκουαΐν εκμεταλλεύτηκε τη λάθος συνεννόηση του Σάντσεθ με τον Καμπαγέρο, έκλεψε την μπάλα και την έστειλε στην κενή εστία για να «γράψει» το 2-2. Την ολική ανατροπή για τη «βασίλισσα» ολοκλήρωσε ο Μπενζεμά στο 78′ μετά από ασίστ του Ιγκουαΐν.

Η ρεβάνς στο «Ροσαλέδα» είναι προγραμματισμένη για την Τρίτη 10 Ιανουαρίου, όπου η Ρεάλ θα «βολεύεται» πλέον και με την ισοπαλία στην προσπάθειά της για τη διατήρηση των κεκτημένων στη διοργάνωση.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Αλμπιόλ, Πέπε, Αρμπελόα (46′ Κεντίρα), Μαρσέλο, Κακά (46′ Μπενζεμά), Αλόνσο, Ντιαρά, Καγεχόν (46′ Οζίλ), Ρονάλντο, Ιγκουαΐν

ΜΑΛΑΓΑ: Καμπαγέρο, Ματάισεν, Ντεμικέλις, Μονρεάλ, Σάντσεθ, Τουλαλάν, Καθόρλα (79′ Μπουονανότε), Απόνιο,  Ίσκο (66′ Ντούντα), Φαν Νίστελροϊ (60′ Ροντόν), Φερνάντες