Με περίπατο στους «16» η Ρέαλ

Σε μία καλή προπόνηση μετέτρεψε η Ρεάλ Μαδρίτης τον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «32» του Κόπα Ντελ Ρέι, καθώς διέλυσε 5-0 την Κορνέγια στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η «βασίλισσα» έχοντας επικρατήσει 4-1 στον πρώτο αγώνα, είχε εύκολο έργο απέναντι στην Κορνέγια και με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα της, έφτασε άνετα στη 17η σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις και «τσέκαρε» το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου.

Οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 14′ είχαν την ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όμως ο Μπονικέ αστόχησε από τα έντεκα βήματα και δύο λεπτά αργότερα ο Χάμες Ροντρίγκεζ έκανε το 1-0 για τη Ρεάλ. Στο 32′ ο Ίσκο διπλασίασε τα τέρματα της «βασίλισσας», ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ροντρίγκεζ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έγραψε το 3-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 60′ η Ρεάλ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 χάρη στο αυτογκόλ του Λόπες και το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Χεσέ στο 77′ «σφραγίζοντας» την ευρεία νίκη της ομάδας του.

Την ίδια ώρα, η Εσπανιόλ έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπα Ντελ Ρέι, καθώς επικράτησε 2-0 της Αλαβές εκτός έδρας, ενώ η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε έμεινε στο ισόπαλο 1-1 στην έδρα της Αλκογιάνο.