Επέστρεψε στις νίκες η Γουέστ Μπρομ (video)

Με δυο τέρματα από τον Ντουάιτ Γκέιλ η Γουέστ Μπρομ επικράτησε με σκορ 2-1 της Στόουκ Σίτι που υποφέρει από την κατάρα των εκτός έδρας το Σεπτέμβριο

Ο Ντουάιτ Γκέιλ ήταν το πρόσωπο της αναμέτρησης στο Χόουθορνς καθώς και το σκορ άνοιξε στο 15ο λεπτό για να βάλει από νωρίς την ομάδα του στη θέση του οδηγού και το 2-0 στο 59ο έκανε για να δώσει λύση όταν η Στόουκ Σίτι άρχισε να βγάζει θετικά στοιχεία στο παιχνίδι της.

Οι φιλοξενούμενοι μπέρδεψαν πολύ τους γηπεδούχους πιέζοντας τους ψηλά, έχασαν όμως μοναδική ευκαιρία να μπουν στο ματς στο 70ο λεπτό, όταν ο Αφόουμπ σημάδεψε σε εκτέλεση πέναλτι το δοκάρι του Τζόνστοουν.

Πέτυχαν πάντως το γκολ της τιμής, όταν ο Έρικ Πίτερς στις καθυστερήσεις έστειλε με φοβερό σουτ τη μπάλα στο παραθυράκι του Τζόστοουν, χωρίς όμως να αλλάξει την αρνητική στατιστική που θέλει τη Στόουκ να μετρά μόλις μία νίκη (το 2010) στα τελευταία δεκαεπτά εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος μήνα Σεπτέμβριο!