Μίντλεσμπρο-Κάρντιφ 1-1: Δίκαιη μοιρασιά στο «Ρίβερσαϊντ» (hls)

Μετά από ένα σκληρό και δυνατό ματς στο «Ρίβεερσαϊντ», Μίντλεσμπρο και Κάρντιφ έμειναν στο 1-1 για την 33η αγωνιστική της Championship.

Αυτή ήταν η πρώτη τους ισοπαλία στο βόρειο Γιόρκσάϊρ, μετά από 16 ματς με 9 νίκες για τους γηπεδούχους και έξι για τους φιλοξενούμενους.
Παράλληλα η Κάρντιφ έμεινε αήττητη για ένατο συνεχόμενο ματς στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 37’ όταν μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ από τον Βολκς, με κεφαλιά ο Σον Μόρισον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στην επανάληψη η Μίντλεσμπρο πίεσε για την ισοφάριση, έχοντας πολλά κόρνερ και στημένες μπάλες, αλλά χωρίς να δημιουργεί ευκαιρίες.
Στην μοναδική φάση το δεύτερο ημίχρονο, στο 82’ τρεις αλλαγές του Νιλ Γουόρνοκ συνδυάστηκαν για το γκολ.

Ο Σπενς, βρήκε τον Κεμπάνο, εκείνος σέντραρε, ο Άκπομ πήρε την κεφαλιά (άπαντες ως αλλαγή) και ο Μακνέαρ από κοντά έστειλε με προβολή την μπάλα στον ουρανό των δικτύων του Φίλπς για το 1-1.

Αμφότερες πάντως έχασαν έδαφος με την ισοπαλία στην μάχη που δίνουν για μια θέση στα play offs.