Νόριτς-Κάρντιφ 2-0: Έμειναν κορυφή τα «καναρίνια» (vid)

Η Νόριτς χωρίς ν’ αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα νίκησε στο «Κάροου Ρόυντ» με 2-0 την Κάρντιφ για την 20η αγωνιστική της Championship και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα «καναρίνια» ήταν καταφανώς ανώτερα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μπορούσαν να σημειώσουν κι άλλα (πολλά) γκολ για να δώσουν διαστάσεις στη νίκη τους.

Το 1-0 έγινε στο 27’ όταν μετά από ατομική προσπάθεια ο Μπουεντία με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Κάρντιφ στο πρώτο ημίχρονο είχε δύο καλές κεφαλιές του Μόρισον τις οποίες απέκρουσε ο Μαγκόβερν.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, χάνοντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, με τον Πούκι κυρίως. Ο Φιλανδός δεν ήταν στην μέρα του και δεν μπόρεσε να σκοράρει τουλάχιστον σε τέσσερις καλές περιπτώσεις.

Η Νόριτς σφράγισε τη νίκη της στο 70’ όταν μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Μπουεντία, ο Κάντγουελ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Σμίθις για το τελικό 2-0.