Ο Γουέιν Ρούνεϊ επέστρεψε… νικητής (video)

Μετά από 614 ημέρες ο Γουέιν Ρούνεϊ επέστρεψε στα Αγγλικά γήπεδα με νίκη. Η Ντέρμπι Κάουντι νίκησε 2-1 την Μπάρνσλεϊ με τον Ρούνεϊ να δίνει μια ασίστ.

Ο Φιλίπ Κόκου είπε ότι θα χρειαστεί χρόνος ώστε ο Γουέιν Ρούνεϊ να βρει ρυθμό και να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα του.

Ο Ρούνεϊ πάντως επέστρεψε ως αρχηγός και έδωσε την ασίστ για το 1-0 της Ντέρμπι Κάουντι από τον Μάριοτ λίγο πριν ολοοκληρωθεί το ημίχρονο.

Η Μπάρνσλεϊ απάντησε με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου και σκόρερ τον Σιμόες (50′) ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Μπάρνσλεϊ.

Ο Ρούνεϊ ξεκίνησε και το γκολ νίκης της Ντέρμπι Κάουντι. Στο 57ο λεπτό άλλαξε το παιχνίδι με μια σαραντάρα μπαλιά για τον Γουίσντομ ο οποίος σέντραρε με τον Γουάγκχορν να κάνει το τελικό 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έφτιαξαν πολλές φάσεις για να αξίζουν κάτι περισσότερο. Έχασαν και παρέμειναν στην επικίνδυνη ζώνη.

Η Ντέρμπι νίκησε και είναι στο -7 από την πρώτη εξάδα αλλά έχει άλλη ψυχολογία και ποιότητα σαν ομάδα με τον Ρούνεϊ στο γήπεδο.