Λούτον-Ρέντινγκ 1-0: Νίκη-δικαίωμα στο όνειρο της ανόδου (hls)

Η Λούτον χάρη στο πανέξυπνο γκολ του Κόρνικ, νίκησε 1-0 την Ρέντινγκ και εξασφάλισε την 6η θέση που όδηγει στα πλέι οφ ανόδου. Αντίπαλος στον ημιτελικό θα είναι η Χάντερσφιλντ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με δύναμη στο ματς και με Τζερόμ και Κάμπελ μέσα στο πρώτο τρίλεπτο είχαν 2 ευκαιρίες. Ο Εζάρια απάντησε για την Ρέντινγκ στο 26′ και 3 λεπτά αργότερα ο Μπρι είχε απ’ ευθείας φάουλ έξω.

Ενώ όλα έδειχναν ημίχρονο χωρίς σκορ, ο Κόρνικ “κρύφτηκε” πίσω από τον Νάιλαντ κι όταν ο Νορβηγός γκολκίπερ ακούμπησε την μπάλα κάτω, την έκλεψε και σκόραρε για το το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους η Λούτον είχε δπκάρι με τον Τζερόμ κι από κει και πέρα το ματς “έσβησε”. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 2 φάσεις με τον Μόρισον, αλλά το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Τα ζευγάρια των πλέι οφ είναι Χάντερσφιλντ-Λούτον και Νότιγχαμ Φόρεστ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.