Χαλ – Στόουκ 0-2: Σβηστά και εύκολα (hls)

Η Στόουκ επικράτησε εύκολα της Χαλ και κατάφερε να ντουμπλάρει τις νίκες της απέναντι στις τίγρεις.

Η ομάδα του ΜακΝιλ που απουσίαζε σε καραντίνα λόγω Covid – 19, επέβαλε τον ρυθμό της από το ξεκίνημα παίρνοντας το προβάδισμα με το γκολ του Τζέικομπ Μπράουν μετά την εξαιρετική σέντρα του Κλούκας (0-1, 22ο λεπτό). Η Στόουκ είχε αρκετές φάσεις για να διευρύνει το προβάδισμα της όμως ο Μπάξτερ με σωτήριες επεμβάσεις κράτησε χαμηλά το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και με σκοπό να κλειδώσουν το τρίποντο. Ο Κλούκας μοίρασε στον Τομ Ινς που με ωραίο σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ (0-2, 52ο λεπτό). Η Χαλ δεν μπόρεσε ποτέ να αντιδράσει και να ξαναμπεί στο ματς έχοντας μόλις μία τελική στο πρώτο ημίχρονο και καμία στο δεύτερο.