Μπλάκπουλ – Χαλ 1-0: Θύμα της παράδοσης (hls)

Πρεμιέρα στο 2022 με νίκη 1-0 για την Μπλάκπουλ. Η Χαλ άξιζε να πάρει αποτέλεσμα αλλά για ενδέκατο συνεχόμενο ματς δεν κατάφερε να νικήσει την Μπλάκπουλ.

Οι γηπεδούχοι είχαν ως σημείο αναφοράς τον Μπάουλερ δημιουργικά αλλά έκαναν λίγα πράγματα στα πρώτα 25 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι με καλύτερη λειτουργία ήταν πιο επικίνδυνοι.

Με δύο επεμβάσεις ο Γκρίμσο κράτησε το μηδέν στην εστία στις προσπάθειες των Μαγκένις και Χάνιμαν και στο 30ο λεπτό ο Μπάουλερ κέρδισε πέναλτι το οποίο έκανε γκολ ο Μάντιν (31′) για το 1-0 των γηπεδούχων.

Για να υπάρξει συγκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο έπρεπε να φτάσουμε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Γκρίμσο έκανε άλλες δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και σταμάτησε Σμιθ και Γουίλιαμς για να κρατήσει το πολύτιμο 1-0 για την Μπλάκπουλ.

Η Μπλάκπουλ διατήρησε την παράδοση που λέει ότι είναι αήττητη στους τελευταίους έντεκα αγώνες πλέον απέναντι στην Χαλ.

Μπλάκπουλ (4/4/2) : Γκρίμσο – Στέρλινγκ, Εκπιτέτα, Κίογκ, Χάσμπαντ – Μπάουλερ (89′ Κόνολι), Ντούγκαλ, Γουίντλ, Άντερσον (90′ Γκρέταρσον) – Λέιβερι (73′ Γέιτς), Μάντιν

Χαλ (3/4/1/2) : Μπάξτερ – Μπέρναρντ, ΜακΛόγκλιν, Γκριβς – Λόνγκμαν, Ντόχερτι, Σμόλγουντ (71′ Γουίλιαμς), Έλντερ (16′ Τ. Σμιθ) – Χάνιμαν – Λουίς-Πότερ, Μαγκένις (62′ Ιβς)