ΚΠΡ – Στόουκ 0-2: Έσπασε “ξεχασμένο” ρεκόρ (vid)

Η Στόουκ κέρδισε την ΚΠΡ στο Λονδίνο για πρώτη φορά μετά το 2015!

Η Στόουκ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 0-2 της ΚΠΡ στο Λόφτους Ρόουντ του Λονδίνου στην 21η αγωνιστική της Τσάμπιονσιπ. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανόιξουν το σκορ στο 14′ με τον Κάμπελ να ολοκληρώνει ιδανικά μια γρήγορη αντεπίθεση και να κάνει γκολ τη σπουδαία πάσα του Βράντσιτς. Στο 39′ η Στόουκ είχε μεγάλη ευκαιρία με δοκάρι του Κάμπελ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 0-1.

Στην επανάληψη η ΚΠΡ ήταν αρκετά δραστήρια και έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση στο 62′. Τότε ο Τσάρλι Όστιν απέτυχε να σκοράρει από την άσπρη βούλα, μετά από επιτυχημένη επέμβαση του Άνταμ Ντέιβις. Ο τερματοφύλακας της Στόουκ ήταν σε εξαιρετική ημέρα και είχε σπουδαίες επεμβάσεις. Το 0-2 ήρθε στο 78ο λεπτό για τη Στόουκ με προσωπική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή από τον Βράνσιτς.

Στις καθυστερήσεις η ΚΠΡ είχε δοκάρι σε προσπάθεια του Τόμας, αφού πρώτα είχε αγγίξει την μπάλα ο Ντέιβις. Η Στόουκ έφτασε τους 34 βαθμούς, έναν πίσω από την ΚΠΡ που έμεινε στους 35.