Καταιγίδα έξι γκολ από την Ντέρμπι! (video)

Η Ντέρμπι Κάουντι ταπείνωσε με 6-1 τη Ρόδεραμ και τη βύθισε περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα της Τσάμπιονσιπ.

H Nτέρμπι αναζητούσε την πρώτη της νίκη μετά τις 5 Μαρτίουμ, μετρώντας δύο συνεχόμενες ισοπαλίες στην Τσάμπιονσιπ της Αγγλίας και κατάφερε να διαλύσει, για την 39η αγωνιστική, με το ευρύ 6-1 τη Ρόδεραμ, που παλεύει για την παραμονή της στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά στο κόλπο συμμετοχής στα πλέι οφ προβιβασμού στην Πρέμιερ Λιγκ, ενώ η Ρόδεραμ συνεχίζει να βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη.

Πρωταγωνιστής στο ματς ο Μάρτιν Βάγκορν, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ. Ο 29χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 13′ με εκτέλεση πέναλτι και από εκεί και πέρα όλα έγιναν πιο εύκολα για την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ. Ο Μπράντλεϊ Τζόνσον με κεφαλιά έγραψε το 2-0 στο 39′ ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Βάγκορν έφτσε στο δεύτερο του γκολ και τρίτο για την Ντέρμπι στο 42′.

Στην επανάληψη η Ντέρμπι συνέχισε το ίδιο αφοπλιστικά και αποτεελσματικά με τον Τζέισον Μάουντ να γράφει το 4-0 στο 48′. Ήταν ο καλύτερος τρόπος για να γιορτάσει o 20χρόνος μέσος την επιστροφή του στη δράση μετά από απουσία δύο μηνών εξαιτίας τραυματισμού. Στο 53′ η Ρόδεραμ μείωσε 4-1 με την κεφαλιά του αρχηγού της Ρίτσαρντ Γουντς.

Με τη συμπλήρωση μιάς ώρας αγώνα ο Ντουάνε Χολμς έγραωε το 5-1 με κοντινή προβολή και ο Βάγκορν δεν χάλασε το χατήρι των φίλων της ομάδας του, που ζητούσαν έξι γκολ, σημειώνοντας το τελικό 6-1 στο 71ο λεπτό. Ήταν το πρώτο χατ-τρικ του Βάγκρον με την Ντέρμπι, ενώ το προηγούμενο ήταν εκείνο με τη Ρέιντζερς στς 27 Σεπτεμβρίου του 2015.