Bundesliga: “Σαρωτική” η Μπάγερν, “βυθίζεται” η Σάλκε (HLS)

Με το εντυπωσιακό 5-1 επί της Κολωνίας συνέχισε η Μπάγερν την πορεία της στη Bundesliga, βαριά ήττα για τη Σάλκε που βλέπει... δεύτερη κατηγορία.

Με το εντυπωσιακό 5-1 επί της Κολωνίας συνέχισε η Μπάγερν Μονάχου την πορεία της στη Bundesliga και διατήρησε τη βαθμολογική “ασφάλεια” στην κορυφή του πρωταθλήματος, βαριά ήττα γνώρισε η Σάλκε στη Στουγκάρδη με 5-1, βλέποντας πλέον ορατό το ενδεχόμενο υποβιβασμού.  Η Ντόρτμουντ είχε εύκολο έργο στο ματς με την Αρμίνια (3-0) και η Βόλφσμπουργκ πήρε δύσκολη νίκη επί της Χέρτα (2-0).

23η αγωνιστική Bundesliga

26/02

Βέρντερ Βρέμης – Άιντραχτ 2-1

Με γκολ του Γκέμπρε Σελασιέ στο 47′ και του Σάρτζεντ στο 62′, η Βέρντερ Βρέμης επικράτησε 2-1 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο Weserstadion. Το τέρμα των φιλοξενούμενων πέτυχε ο Σίλβα στο 9ο λεπτό.

27/02

Μπάγερν Μονάχου – Κολωνία 5-1

Το σκορ άνοιξε ο Τσούπο – Μοτίνγκ στο 18ο λεπτό, ενώ ο Λεβαντόφσκι στο 33΄ έκανε το 2-0. Ο Σκιρί στο 49ο λεπτό μείωσε για την Κολωνία σε 2-1 και ο Λεβαντόφσκι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3-1 στο 65ο λεπτό, ενώ ο Γκνάμπρι με δύο γκολ στο 82′ και στο 86′ διαμόρφωσε το τελικό 5-1. Ο Λημνιός έμεινε στον πάγκο της Κολωνίας.

Ντόρτμουντ – Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-0

Με γκολ του Νταχούντ στο 48ο λεπτό η Ντόρτμουντ πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι με την Αρμίνια Μπίλεφελντ, ο Σάντσο με πέναλτι στο 58′ πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, ενώ ο Ρενιέ έκανε το 3-0 στο 81′.

Στουτγκάρδη – Σάλκε 5-1

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο μέρος σημειώνοντας τρία τέρματα! Το σκορ άνοιξε ο Εντό στο 10΄, ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 στο 26′ και ο Κάλαϊτζιτς σκόραρε το τρίτο γκολ της Στουτγκάρδης στο 34′. Ο Κολάσινατς μείωσε σε 3-1 για τη Σάλκε στο 40ο λεπτό, ο Κλέμεντ έκανε το 4-1 στο 88′ και ο Ντίνταβι σκόραρε το πέμπτο τέρμα της Στουτγκάρδης στις καθυστερήσεις. Βασικός ο Μαυροπάνος, έπαιξε σε όλο το ματς.

Βόλφσμπουργκ – Χέρτα 2-0

Ο Κλούντερ με αυτογκόλ στο 38ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους “πράσινους, ενώ ο Λακρουά στο 90′ σκόραρε το δεύτερο τέρμα της Βόλφσμπουργκ. Στο 94′ αποβλήθηκε ο Πόνγκρανιτς της Βόλφσμπουργκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Λειψία – Γκλάντμπαχ (19:30)