Χοφενχάιμ-Άιντραχτ 1-3: Πέμπτο παιχνίδι αήττητη (hls)

H Άϊντραχτ επικράτησε εύκολα με 3-1 επί της Χοφενχάιμ και παρέμεινε για πέμπτο παιχνίδι αήττητη.

Εύκολη νίκη για την Άιντραχτ, η οποία κέρδισε με 3-1 επί της Χοφενχάιμ στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής για την Μπουντεσλίγκα.

Στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Κόσιτς νικώντας εύκολα τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και έκανε το 1-0. Το μοναδικό τέρμα των γηπεδούχων έβαλε ο Μπαμπού λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου στο 47′, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 62′  ο Κόσιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο Εντικά πήρε την κεφαλιά και 2-1 για την Άιντραχτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Αντρέ Σίλβα με κεφαλιά, ύστερα από ασίστ πάλι του Κόσιτς έγραψε το τελικό 3-1.

Η Χοφενχάιμ έμεινε στους 22 βαθμούς και στη 12η θέση, αντίθετα οι φιλοξενούμενοι πήραν το βαθμολογικό τρίποντο και έφτασε στην 4η θέση με 36.