Bundesliga: Εύκολα η Μπάγερν, με ανατροπή η Ντόρτμουντ (hls)

Εύκολο απόγευμα για την Μπάγερν Μονάχου κόντρα στη Χόφενχαϊμ, ενώ αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος η Ντόρτμουντ κατάφερε να επικρατήσει της Άουγκσμπουργκ, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχτηκε ακόμη μια αναμέτρηση της Μπάγερν Μονάχου, η οποία επιβλήθηκε άνετα με 4-1 της Χόφενχαϊμ.

Οι Βαυαροί σκόραραν από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, φτάνοντας στη 14η νίκη τους στη Bundesliga και διεύρυναν την απόστασή τους από τη 2η Λειψία, η οποία υποδέχεται τη Μπάγερ Λεβερκούζεν στις 19:30.

Τα γκολ για το σύνολο του Φλικ σημείωσαν οι Μπόατενγκ (32′), Μίλερ (43′), Λεβαντόφσκι (57′) και Γκνάμπρι (64′).

Για την Χόφενχαϊμ σκόραρε ο Κράμαριτς (45′), που είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Δύσκολο απόγευμα είχε η Ντόρτμουντ, που έπρεπε να ανατρέψει το σκορ προκειμένου να φτάσει εν τέλει στη νίκη με 3-1.

Οι Βεστφαλοί έμειναν πίσω στο σκορ με 1-0 με το τέρμα του Χαν στο 10′, πριν οι Ντιλέινι (26′) και Σάντσο (63′) φέρουν… τούμπα το ματς.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 75′ με το αυτογκόλ του Ουντοκάι.

Στα άλλα ματς η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επιβλήθηκε 3-1 με δύο γκολ του Σίλβα, Ουνιόν και Γκλάντμπαχ αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1, όπως και το Βέρντερ Βρέμης-Σάλκε, με το VAR να μη μετράει γκολ των γηπεδούχων στην τελευταία φάση για οφσάιντ.

Αναλυτικά:

Μπάγερν Μονάχου-Χόφενχαϊμ: 4-1
32′ Μπόατενγκ, 43′ Μίλερ, 57′ Λεβαντόφσκι, 64′ Γκνάμπρι – 45′ Κράμαριτς

Ντόρτμουντ-Άουγκσμπουργκ: 3-1
26′ Ντιλέινι, 63′ Σάντσο, 75′(αυτ.) Ουντοκάι – 10′ Χαν

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Χέρτα Βερολίνου: 3-1
68′, 90+5′ (πεν.) Σίλβα, 85′ Χιντερέγκερ – 66′ Πιάτεκ

Ουνιόν Βερολίνου-Γκλάντμπαχ: 1-1
31′ Κνόσε – 59′ Πλεά

Βέρντερ Βρέμης-Σάλκε: 1-1
77′ Μόχβαλντ, – 38΄ Μασκαρέλ