Βόλφσμπουργκ-Χόφενχαϊμ 2-1: Nίκη-ανάσα για Βόλφσμπουργκ (vid)

Η ομάδα με τις περισσότερες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα (5), η Βόλφσμπουργκ, επιτέλους νίκησε και ανέβηκε στη βαθμολογία.

Η ομάδα του Ολιβερ Γκλάζνερ  υποδέχτηκε την Χόφενχαϊμ στο «Φολσκβάγκεν Αρένα» και προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ρενάτο Στέφεν
Στο 26ο λεπτό, ο 29χρονος Ελβετός, έδωσε την ασίστ για τον Βουτ Βέγκχορστ ο οποίος στην πρώτη του έγραψε το 2-0. Αυτό ήταν το 3ο εφετινό τέρμα, για τον πρώτο σκόρερ της Βόλφσμπουργκ την περασμένη περίοδο. Στο δεύτερο ημίχρονο, Χόφενχαϊμ πίεσε την αντίπαλο της, αλλά κατάφερε να σκοράρει προς το τέλος, στο 87ο λεπτό με τον Σεργκίς Ανταμιάν και τελικά έφυγε ηττημένη από το γήπεδο.

Αυτή ήταν μόλις η 2η νίκη στα 9 τελευταία παιχνίδια στο «Φολσκβάγκεν Αρένα»  για την Βόλφσμπουργκ. Η ΧόφενχαΪμ παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία μετά την 4η ήττα της στα 5 τελευταία παιχνίδια (1 ισοπαλία).