Χόφενχαϊμ-Χέρτα 0-3: Εμφατικό «διπλό» για τη «Μεγάλη Κυρία» (vid)

Η Χέρτα χρειάστηκε κάτι παραπάνω από ένα τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο για να πετύχει εμφατική νίκη 3-0 στην έδρα της Χοφενχάιμ και να πάρει βαθιά ανάσα στην βαθμολογία της Μπουντεσλίγκα.

Παράλληλα οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Μετά από νωθρό πρώτο μέρος οι Βερολινέζοι προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Ακπογκούμα στο 58′. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στο 60′  ο Ιμπίσεβιτς έδωσε αέρα 2 τερμάτων και παρά την πίεση της Χοφενχάιμ, η Χέρτα θα βρει και τρίτο γκολ στο 74′ με τον Κούνια.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Πος, Ακπογκούμα, Χούμπνερ, Καντέραμπεκ, Γκρίλιτς, Ρούντι, Ζούμπερ, Σκοβ, Μπέμπου, Μπάουμγκαρντερ

Έπαιξαν και οι Μπάιερ, Γκάιγκερ, Λάρσεν και Ελμακάγιες

ΧΕΡΤΑ: Γιάρστεϊν, Πέκαρικ, Μπογιάτα, Τορουναρίγκα, Πλάτενχαρντ, Γκρούγιτς, Σκέλμπρεντ, Λουκεμπακιο, Κούνα, Μιτέλσταεντ, Ιμπίσεβιτς