Άουγκμπουργκ – Ντόρτμουντ 1-1: Ντάμεν και αστοχία κόστισαν στους Βεστφαλούς (highlights)

Η Ντόρτμουντ μένει πίσω στην διεκδίκηση του τίτλου μετά την ισοπαλία στη Βαυαρία απέναντι στην Άουγκσμπουργκ.

Η Ντόρτμουντ έχασε αρκετές ευκαιρίες για να φύγει με το «διπλό» αλλά πλήρωσε την αστοχία της και την εξαιρετική εμφάνιση του Φιν Ντάμεν που όποτε χρειάστηκε σταμάτησε τους κιτρινόμαυρους. Η Ντόρτμουντ σε ακόμα ένα παιχνίδι έμεινε μακριά από το τρίποντο, μετά την ήττα από τη Λειψία και την ισοπαλία με τη Λεβερκούζεν. Η Άουγκσμπουργκ μεταμορφωμένη προς το καλύτερο με τον Θόρουπ στον πάγκο της επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τη Βέρντερ.

Γεμάτο ματς με πολλές φάσεις αλλά και λάθη από τις δύο ομάδες. Η Άουγκσμπουργκ προηγήθηκε με το 8ο γκολ του Ντεμίροβιτς (1-0, 23ο λεπτό) και η Ντόρτμουντ ισοφάρισε με τον Μάλεν που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα από το πρώτο ημίχρονο (1-1, 35ο λεπτό).

H Ντόρτμουντ βρίσκεται στην 5η θέση με 26 βαθμούς, ενώ η Άουγκσμπουργκ προσπέρασε τη Γκλάντμπαχ και έφτασε τους 18 βαθμούς. Τελευταία παιχνίδια για τις δύο ομάδες μέσα στο 2023, η Ντόρτμουντ υποδέχεται τη Μάιντς (19/12), ενώ η Άουγκσμπουργκ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Στουτγκάρδη (20/12).