Βέρντερ Βρέμης – Άουγκσμπουργκ 2-0 : Με την αξία της δημιουργίας.. (highlights)

Με τον παίκτη – βαρόμετρο της δημιουργικότητάς της, Μάρβιν Ντικς να ετοιμάζει το πρώτο γκολ και να σημειώνει το 2ο, η Βέρντερ Βρέμης πήρε μια άξια νίκη απέναντι στην Άουγκμπουργκ η οποία μπορεί μεν σε πολλά σημεία του ματς να έδειξε πιο “έτοιμη” και “δεμένη” ως ομάδα αλλά εκεί όπου είχε τις ευκαιρίες – στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως – δεν τις αξιοποίησε.

Κομβικό το 1-0 από τον Σταρκ σε εκτέλεση κόρνερ του Ντικς στο 39ο λεπτό, ενώ στη ρεαλιστική προσέγγιση των γηπεδούχων οι οποίοι στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου δεν άφησαν πολλούς χώρους στην Άουγκπσμπουργκ, ήρθε το 2-0 από τον Ντικς στο 65′ έπειτα από σέντρα του Βάϊζερ και σε μια φάση όπου 2-3 παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας άφησαν (!!) τη φάση περιμένοντας να αντικατασταθούν!

Στο φινάλε η Άουγκσμπουργκ πίεσε, άγγιξε ένα γκολ αλλά εν τέλει δεν απέφυγε το “μοιραίο” έπειτα από ένα αήττητο σερί επτά αγώνων με τον Δανό Θόρουπ στον πάγκο της!