Κολωνία-Γκλάντμπαχ 3-1: Νίκη «ανάσα» (highlights)

Η Κολωνία νίκησε την Μπορούσια Μένχενγκλάντμπαχ με 3-1 στο «Ράιν Ένερτζι» για την 8η αγωνιστική της Bundesliga.

Ήταν μια νίκη «ανάσα» για τους γηπεδούχους οι οποίοι ξεκόλλησαν από τον βυθό της βαθμολογίας και μπορούν ν’ ατενίζουν με αισιοδοξία το μέλλον.
Μια νίκη κόντρα σε παραδοσιακό ντέρμπι της Ρηνανίας Βεστφαλίας, μια νίκη που έκοψε ένα άσχημο σερί τεσσάρων σερί εντός έδρας ηττών φέτος.

Από προβληματισμός και για την Γκλάντμπαχ που έμεινε στους 6 βαθμούς.
Οι «Τράγοι» ήταν πολύ καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Προηγήθηκαν στο 9’ με πέναλτι του Κάιντζ μετά από χέρι του Κονέ σε σουτ του Βάλτσμιλντ.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαν δύο δοκάρια ένα σε κεφαλιά του Τσαμπότ στο 13’ κι ένα ακόμη σε σουτ του Βάλντμιλντ στο 41’.

Στην επανάληψη η Γκλάντμπαχ βγήκε μπροστά και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 63’ όταν μετά από κόρνερ του Βάιγκλ, ο Ελβέντι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 70’ όμως οι «Πρώσοι» έμειναν με δέκα όταν ο Κονέ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για σκληρό φάουλ στον Λιούμπισιτς. Ο Αιτεκίν του έδειξε κίτρινη η οποία αναβαθμίστηκε από το VAR.

Στο 74’ ο Νίκολας ανέτρεψε τον Βάλντσμιλντ μετά από άστοχη έξοδο του και ο Αιτεκίν υπέδειξε πέναλτι.
Ο Νίοκολας απέκρουσε την εκτέλεση του Κάιντζ, αλλά είχε φύγει νωρίτερα από τις γραμμές της εστίας του.
Το πέναλτι επαναλήφθηκε και ο Κάιντζ δεν αστόχησε για το 2-1.

Το σκορ έκλεισε στο 90’ με ωραίο διαγώνιο σουτ ο κορυφαίος του αγώνα Βάλτσμιλντ.