Βόλφσμπουργκ – Ουνιόν Β. 2-1: Όλα κρίθηκαν στο πρώτο μέρος (highlights)

Ωραίο ματς, με δύναμη, με ταχύτητα, φάσεις και γκολ χάρισαν οι δύο ομάδες σε όσους το παρακολούθησαν.

Η Βόλφασμπουργκ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες με 2-1 επί της Ουνιόν Βερολίνο στην Βόλφσβάγκεν Αρίνα. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για τους φιλοξενούμενους, μετά το 3-0 στην έδρα τους από την Λειψία, δεν κατάφεραν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα κόντρα στους “λύκους”.

Αν και μπήκε πολύ καλύτερα από την Βόλφσμπουργκ, οι πράσινοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ, με τον Βιντ στο 8ο λεπτό, κόβοντας την φόρα της Ουνιόν. Οι παίκτες του Φίσερ κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ωραία κεφαλιά του Γκόζενς, ύστερα από διαδοχικές λάθος αμυντικές προσπάθειες των γηπεδούχων.

Όμως η χαρά της ισοφάρισης κράτησε μόλις 2 λεπτά, αφού στο 30′ ο Μάελε πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και πάνω στην κίνηση νικώντας τον Ρούνοφ για το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος η Ουνιόν ήταν καλύτερη, ήταν συνεχώς με την μπάλα στα πόδια έκανε 3-4 φάσεις αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Η Βόλφσμπουργκ προστάτεψε την άμυνά της, άγγιξε και το 3ο γκολ με το δοκάρι του Τομάς και πήρε του 3 βαθμούς της νίκης.