Ουνιόν-Βέρντερ 1-0: Λυτρώθηκε με τον Κεντίρα (hls)

Πριν από τέσσερα χρόνια, η Ουνιόν Βερολίνου εξασφάλισε την άνοδο στην Bundesliga για πρώτη φορά κερδίζοντας τα πλέι οφ της δεύτερης κατηγορίας.

Μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα έκανε τεράστια άλματα και από το Σάββατο η ομάδα του Ουρς Φίσερ πανηγυρίζει την έξοδο της στο Champions League, μετά τη νίκη της 1-0 επί της Βέρντερ.

Φανερά αγχωμένοι στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Ουρς Φίσερ, δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ιδιαίτερους κινδύνους στην αντίπαλη άμυνα και ουσιαστικά η καλύτερη φάση στο πρώτο 45λεπτο, ήρθε στο 37ο λεπτό, με τον Μπέρενς να παίρνει την κεφαλιά και τον Χάμπερερ να μην προλαβαίνει τη μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε πολύ η εικόνα του παιχνιδιού, αλλά στο 81ο λεπτό ο Ράνι Κεντίρα λύτρωσε την ομάδα του με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή και έδωσε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του και την 4η θέση στο πρωτάθλημα.