Σάλκε-Χέρτα 5-2: Όταν είναι τελευταία ξυπνάει! (hls)

Πολύ καλύτερη η Σάλκε στο ντέρμπι των ουραγών της 28ης αγωνιστικής στη Μπουντεσλίγκα, επιβλήθηκε 5-2 της Χέρτα, σε ένα ματς που πέτυχε 5 γκολ σε μόλις επτά τελικές προσπάθειες στην εστία.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Σάλκε κατάφερε να αιφνιδιάσει πλήρως τους Βερολονέζους και να πετύχει δύο γκολ στις δύο πρώτες της τελικές προσπάθειες. Μέσα σε δέκα λεπτά λοιπόν το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 2-0 για τους “βασιλικούς μπλε” με τα γκολ του Σκάρκε στο 3ο λεπτό και του Μπίλτερ στο 13΄.

Στη συνέχεια η Χέρτα είχε δοκάρι με τον Γιόβετιτς και ο Μαυροβούνιος φορ, κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με ωραίο σουτ στην αριστερή γωνία του Σβόλοβ, ο οποίος είχε αντικαταστήσει λίγο νωρίτερα τον τραυματία Φέρμαν.Στην επανάληψη είχαμε το ίδιο σκηνικό, τη Σάλκε να τιμωρεί κάθε αμυντική ολιγωρία του αντιπάλου και να φτάνει σε μία εύκολη νίκη με τα γκολ του Τερόντε (48΄), Μπίλτερ (78΄ ) και Καμίνσκι (90΄). Είχε μειώσει σε 4-2 ο Ρίχτερ στο 84ο λεπτό.

Για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι, όταν ξεκινάει η αγωνιστική και η Σάλκε βρίσκεται στην τελευταία θέση δεν χάνει.