Χέρτα Β. – Λειψία 0-1: Νίκη τετράδας οι “ταύροι” (hls)

Ματς χωρίς σπουδαίες φάσεις και με πολλά λάθη που βρήκε την ομάδα του Ρόζε να χαμογελά στο τέλος.

Χωρίς να πιάει σπουδαία απόδοση η Λειψία κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, επικρατώντας με 1-0 στο Ολυμπιακό Σ΄ταδιο του Βερολίνου επί της Χέρτα.

Με τη νίκη της αυτή, που ήρθε με γκολ του Χαϊντάρα στο 39ο λεπτό του πρώτου μέρους, η ομάδα του Ρόουζ βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στην 4άδα καθώς προσπέρασε την Φράιμπουργκ στους 48 βαθμούς και είναι 4η μόνη της.

Η Χέρτα συνεχίζει να ακροβατεί με τις τρεις θέσεις που παλεύουν για την σωτηρία στην κατηγορία, καθώς για ένα ακόμη ματς παρουσίασε προβλήματα, όχι τόσο στην άμυνα όσο στην επίοθεσή της αφού δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις ευκαιρίες εκείνες που θα μπορούσε να της δώσει ένα γκολ. Μία και μοναδική καλή στιγμή ήρθε στο 82ο λεπτό με τον Σερνάρ από πλάγια θέση να μην μπορεί να νικήσει τον Μπλάσβιχ.

Χωρίς να… πετά φωτιές και η επίθεση της, όμως έκανε τα απαραίτητα για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να πάρει τους πολύ σημαντικούς 3 βαθμούς.