Φράιμπουργκ-Λεβερκούζεν 1-1: Η Μπάγερ τις ευκαιρίες, η Φράιμπουργκ το βαθμό (hls)

Η Λεβερκούζεν ήταν καλύτερη στο Γιουρόπα Παρκ, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει την Φράιμπουργκ, η οποία απέτυχε να βρεθεί μόνη της στην 4η θέση της

Το ματς δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις στο ξεκίνημα μέχρι το 29′ όταν ο Γκρίφο έστησε την μπάλα 10 μέτρα έξω από την περιοχή και βρήκε το 12ο γκολ του στη σεζόν για το 1-0.

Η Λεβερκούζεν έκλεισε το πρώτο μέρος με 3 ευκαιρίες αλλά είτε ο Φλέκεν είτε η αστοχία των Φρίμπονγκ και Ντιαμπί δεν έφερε το 1-1.

Η ισοφάριση ήρθε στο 67′ με καταπληκτική ασίστ του Μπάκερ και φανταστικό βολέ του Αζμούν. 4 λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Χέλερ σε φάση διαρκείας, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Σικ στις καθυστερήσεις.