Χόφενχαϊμ – Ντόρτμουντ 0-1: Φτωχό σκορ, ίσως στο καλύτερο ματς φέτος (hls)

Μία ακόμη νίκη κατάφερε να πάρει η Ντόρτμουντ, την 6η διαδοχική, κατάφερε να πάρει η Ντόρτμουντ εκτός έδρας με αντίπαλο την Χόφενχαϊμ. Οι “κίτρινοι” ήταν καταιγιστικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ και η Χόφενχαϊμ είχε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Το γκολ ήρθε με περίεργο τρόπο καθώς από φάουλ του Ρόις στο 43ο λεπτό ο Μπράντ ουσιαστικά έσκψε για να αποφύγει την μπάλα, εκείνη όμως βρήκε στην πλάτη του και πήγε στη γωνία του εξαιρετικού Μπάουμαν.

Από το 4ο λεπτό μέχρι και το τελευταίο οι δύο ομάδες έπαιξαν ίσως το καλύτερο και παραγωγκό από πλευράς φάσεων παιχνίδι στην τρέχουσα σεζόν, με το σκορ να δείχνει και να είναι πάρα πολύ φτωχό.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο τερματοφύλακας Μπάουμαν που σταμάτησε με κάθε τρόπο τους παίκτες της Ντόρτμουντ από το να πετύχουν περισσοτερα γκολ, φανταστικό παιχνίδι και από τον Μπάουμγκάρντνερ που ήταν πάντου κι έκανε τα πάντα εκτός από το να σκοράρει.

Αν το πεχνίδι τελείωνε 3-4 ή 4-6 δεν θα ήταν υπερβολή, ίσως να μιλάμε για το καλύτερο ματς της σεζόν.