Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 1-0: Νίκη με γκολ αλά Ζλάταν (hls)

Επιστροφή στις νίκες για την Άγκσμπουργκ ύστερα από 8 παιχνίδια, αφού επικράτησε με 1-0 της Γκλάντμπαχ, με γκολ απίθανης ομορφιάς από τον Μπερίσα.

Οι γηπεδούχοι ήταν στην γενική εικόνα της αναμέτρησης καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους, δημιούργησε φάσεις και πίεσε πολύ της εστία της Γκλάντμπαχ, βρίσκοντας μάλιστα το γκολ στο πρώτο ημίχρονο στο 36ο λεπτό με τον Μπέλιο, αλλά μέσω του VAR το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ για… χιλιοστά.

Έκανε τρεις ευκαιρίες για να παραβιάσει την εστία του Όμλιν, χωρίς όμως να τα καταφέρει, αφού είτε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, είτε ο εντυπωσιακός Ιτακούρα σταματατούσαν κάθε προσπάθεια.

Στο δεύτερο μέρος η Άουγκσμπουργκ μπήκε με το πόδι στο γκάζι και δημιούργησε 4 τεράστιες ευκαιρίες για γκολ, με τους Μάγιερ, Μπερίσα, Γκουβελέου και Ντεμίροβιτς. Όμως για να παραβιαστεί η εστία του Όμλιν έπρεπε να θυμίσει Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς ο Μπερίσα και να πετύχει ένα σπουδαίο γκολ με τακουνάκι στο ύψος της μέσης του, με τον Όμλιν να πέφτει αλλά ήταν αδύνατον να σταματήσει την πορεία της μπάλας.

Δίκαιη νίκη για τους γηπεδούχους που παίρνουν τεράστια βαθμολογική ανάσα.