Σάλκε – Λειψία 1-6 : Περίπατος στο Γκέλζενκιρχεν (hls)

Η Λειψία πήγε για μάχη στο Γκέλζενκιρχεν αλλά τελικά… έκανε βόλτα. Διέλυσε δίκαια την Σάλκε με 6-1.

Η Σάλκε υποτίθεται ότι μάχεται για την σωτηρία της. Άλλαξε προπονητή πριν την διακοπή, έκανε προσθήκες στις μεταγραφές αλλά… η εικόνα της είναι τραγική.

Το ματς με την Λειψία είχε τελειώσει από το 15ο λεπτό με τα γκολ του Σίλβα (7′) και του Χένριχς (15′).

Μέχρι το ημίχρονο η Λειψία πέτυχε άλλα δυο τέρματα με τους Σίλβα (44′) και Βέρνερ (45+2) απέναντι σε μια ομάδα που έμοιαζε να βρίσκεται για πρώτη φορά μαζί στο γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Κόζουκι (56′)/

Η Λειψία απάντησε με ένα υποψήφιο για γκολ της χρονιάς από τον Ντάνι Όλμο (82′) για το 1-5 και ένα ωραίο πλασέ του Πόουλσεν (89′) για το τελικό 1-6.

Σάλκε : Σβόλοφ – Μπρούνερ, Γιόσιντα, Ματριτσάνι, Ουρόνεν (46′ Αϊντίν) – Λάτσα, Κράους (45+ Ντράξλερ) – Κόζουκι (80′ Μορ), Λάρσον (46′ Ιβάν), Μπούλτερ – Φρέι (80′ Τερόντε)

Λειψία : Μπλάσβιχ – Χένριχς, Ορμπάν, Γκβάρντιολ, Χάλστενμπεργκ (85′ Ράουμ)- Όλμο, Σλάγκερ (85′ Καμπλ), Λάιμερ (77′ Χαϊνταρά), Σόμποζλαϊ (71′ Φορσμπέργκ) – Βέρνερ (77′ Πόουλσεν), Σίλβα