Κολωνία – Λεβερκούζεν 1-2 : Ανατροπή και τύχη (hls)

Η Λεβερκούζεν πήρε βοήθεια από τον πάγκο της και έκανε σπουδαία ανατροπή για να νικήσει 2-1 στο ντέρμπι του Ρήνου στην έδρα της Κολωνίας. Δύο δοκάρια οι γηπεδούχοι.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στην Κολωνία. Οι παίκτες του Στέφεν Μπάουμγκαρτ ανώτεροι, δεν απειλήθηκαν καθολου και κατάφεραν να προηγηθούν.

Ο Σμιτς σκόραρε το πρώτο γκολ της καριέρας του με την Κολωνία στο 100ο παιχνίδι του με την ομάδα.

Ο Τσάμπι Αλονσο εδωσε ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο στην ομάδα του μέχρι να αποφασίσει να κάνει αλλαγές. Αρκετά τυχερός καθώς ο Χέκτορ σούταρε και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά την επέμβαση του Χραντέτσκι (49′) και η ομάδα του έμεινε ζωντανή στο ματς.

Στο 59ο λεπτό μπήκαν στο γήπεδο Κοσουνού, Αντλί και Αμίρι και ο τελευταίος… με φάουλ σημείωσε το 1-1 (65′). Στο 71ο λεπτό η ανατροπή ολοκληρώθηκε με υποδειγματική αντεπίθεση και γκολ του Ντιαμπί.

Η τύχη βοήθησε ξανά στο 82ο λεπτό όταν με κεφαλιά ο Τίγκες σημάδεψε το δοκάρι της Λεβερκούζεν ξανά.

Κολωνία : Σβέμπε – Σμιτς (Σίντλερ), Σόλντο, Κίλιαν, Χεκτορ – Σκίρι, Μάρτελ – Μάινα (Τίγκες), Χουσεΐνμπασιτς, Κάιντς (Τίλμαν) – Ανταμιάν (Ντούντα)

Λεβερκούζεν : Χραντέτσκι – Τα (Κοσουνού), Ταπσόμπα, Ινκαπιέ – Φριμπονγκ (Φόσου-Μένσα), Παλάσιος (Αμίρι), Άντριχ, Μπάκερ – Ντιαμπί, Χάντσον-Οντόι (Ντεμίρμπαϊ), Χλόζεκ (Αντλί)