Βόλφσμπουργκ – Ντόρτμουντ 2-0: Η κατάρα έσπασε (hls)

Μετά από 2,794 ημέρες και δεκαπέντε παιχνίδια, η Βόλφσμπουργκ του Νίκο Κόβατς νίκησε την Ντόρτμουντ. Με γκολ των Φαν ντε Φεν και Λούκας Νμέτσα επικράτησε 2-0.

Γεμάτο φάσεις το πρώτο ημίχρονο θα έπρεπε να έχει περισσότερα από το ένα γκολ που σημειώθηκε.

Το πέτυχε η Βόλφσμπουργκ στο 6ο λεπτό. Από κόρνερ, ο Φαν ντε Φεν στο δεύτερο δοκάρι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το πρώτο γκολ της καριέρας του με τους λύκους.

Από εκει και πέρα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών από τις δύο ομάδες. Οι δύο τερματοφύλακας ήταν εκεί όταν χρειάστηκε ενώ οι γηπεδούχοι σώθηκαν από το δοκάρι τους στις καθυστερήσεις, σε σουτ του Ζούλε.

Στο ίδιο τέμπο και το δεύτερο ημίχρονο με την Ντόρτμουντ να έχει τον έλεγχο και τις φάσεις αλλά να κινδυνεύει στις αντεπιθέσεις και με μια από αυτές οι γηπεδούχοι σφράγισαν την νίκη τους στις καθυστερήσεις του ματς.

Βόλφσμπουργκ : Καστέλς – Μπάκου, Μπορνόου, Φαν ντε Φεν, Οτάβιο – Άρνολντ, Φ. Νμέτσα (Σβανμπεργκ), Γκέρχαρντ – Καμίνσκι (Ρουσιγιόν), Μαρμούς (Βιμερ), Βιντ (Λ. Νμέτσα)

Ντόρτμουντ : Κόμπελ – Ζούλε (Αζάρ), Χούμελς, Σλότερμπεκ, Γκερέιρο – Έζτσαν (Πάσαλιτς), Μπέλιγχαμ, Μπραντ – Αντεγέμι (Ρέινα), Μάλεν (Μοντέστ), Μουκόκο