Ουνιόν Β. – Γκλάντμπαχ 2-1: Aνατροπή στο 90+7 (hls)

Ένα από τα πιο δραματικά φινάλε της τρέχουσας σεζόν είχαμε στο Βερολίνο με την Ουνιόν να βάζει στο 97' το "χρυσό" γκολ.

Συγκλονιστικό παιχνίδι στο Βερολίνο, με την Ουνιόν να κερδίζει το ματς στο 97ο λεπτό, με γκολ του Ντεκάι.

Η Γκλάντμπαχ πάλεψε με ότι είχε και δεν είχε, παρουσιάζοντας ένα τρομερό αμυντικό πλάνο στο οποίο παρέμνεινε πιστή μέχρι τέλους.

Βρήκε μάλιστα το γκολ στο 33ο λεπτό με την κεφαλιά του Ελβέντι, ο οποίος βρέθηκε εντελώς μόνος του στην κερδιά της άμυνας των ερυθρολεύκων.

Τέσσερα λεπτά πριν η Ουνιόν είχε σκοράρει με σουτ του Σάφερ που βρήκε στον Μπέκερ και άλλαξε πορεία, όμως μέσω VAR το γκολ ακυρώθηκε αφού η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπέκερ.

Η Γκλάντμπαχ άγγιξε το 2-0 στο 35ο λεπτό με τον Τουράμ, όμως η εξαιρετική του προσπάθεια έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η μοναδική πολύ καλή στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 40΄με την προβολή του Σάφερ να μην βρίσκει στόχο.

Ανατροπή στο 97′ και… πρωτιά

Στο δεύτερο μέρος η Ουνιόν συνέχισε να έχει τη μπάλα στα πόδια της αλλά, όπως και στο πρώτο μέρος, η Γκλάντμπαχ είχε τρομερά καλή παρουσία αμυντικά.

Η πίεση των γηπεδούχων προκαλούσε… τριγμούς στο αμυντικό τοίχος των φιλοξενούμενων και στο 86ο λεπτό από την σέντρα του Λέιτε ο Τρίμελ πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Όμως και πάλι το VAR ακύρωσε το γκολ της Ουνιόν καθώς ο σκόρερ ήταν ελάχιστα εκτεθμένος.

Το ματς πλησίαζε στο τέλος του, το ρολόι έγραφε 96:31 όταν ο Λέβελινγκ σέντραρε και ο Ντεκάι πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με σκαστή κεφαλιά έκανε το 2-1 μέσα σε πανδαιμόνιο από παίκτες και κόσμο.

Η Ουνιόν με τη νίκη της αυτή επιστρέφει στην πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας, αφήνοντας και πάλι πίσω της τη Μπάγερν Μονάχου.