Χέρτα – Λεβερκούζεν 2-2: Ισοπαλία σε ένα εξαιρετικό ματς (hls)

Οι δυο ομάδες προσπάθησαν πολύ, πρόσφεραν θέαμα με τον αγώνα τελικά να ολοκληρώνεται ισόπαλος.

Η Χέρτα υποδέχτηκε την Λεβερκούζεν σε ένα χορταστικό ματς το οποίο ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 2-2.

Οι δυο αντίπαλοι είχαν ανάγκη τους βαθμούς αφού δεν είχαν θετικά αποτελέσματα στις τελευταίες τους αγωνιστικές υποχρεώσεις αλλά και πάλι δεν ήρθε η νίκη για κάποια από τις δυο ομάδες.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό στην μεγαλύτερη διάρκεια του με την Μπάγερ να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια αλλά να μην μπορεί να κρατήσει και πάλι ανέπαφη την άμυνα με αποτέλεσμα να δεχτεί και πάλι μια ανατροπή -αφού είχε προηγηθεί με 0-1- και να πάρει τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας με το γκολ του Σικ.

Το σκορ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ο Ντέμιρμπαϊ στο 49ο λεπτό ενώ το τέρμα της ισοφάρισης ήρθε επτά λεπτά αργότερα από τον Σερντάρ. Απίστευτο γκολ του Ρίχτερ (74΄) δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους με τον Σικ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα 11 λεπτά πριν το φινάλε του ματς.

Στους 5 βαθμούς πλέον η Χέρτα που την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μάινς ενώ η Λεβερκούζεν έχει 4 πόντους